Home Religia Religia daje ludziom wiele spokoju
Religia

Religia daje ludziom wiele spokoju

Ludzie potrzebują czasami takiej świadomości, że jest ktoś kto nad nimi czuwa, że nie są na tym świecie pozostawieni tak sami sobie. Tego typu przeświadczenie potrzebne jest zwłaszcza wtedy, gdy dotykają ich ciężkie doświadczenia, gdy trzeba się pogodzić z sytuacją, która nie jest dla nich komfortowa, a nawet można powiedzieć, że czasami jest trudna do zrozumienia i niesprawiedliwa. Dlatego też, dla wielu ludzi tak ważna jest religia, ponieważ pozwala się ona wyciszyć, spojrzeć z dystansem na rzeczy które dzieją się dookoła nas, a do tego wszystkiego jeszcze mamy tutaj poczucie, że to ktoś inny zaplanował i czuwa nad tym wszystkim co dzieje się w naszym życiu.

Takie myślenie wiele daje

Wbrew pozorom nadzieja i wiara, że nie jesteśmy zostawieni sami sobie, że gdzieś tam jest jakaś siła, jakiś bóg, który pomoże nam przejść przez ciężkie doświadczenia sprawia, że ludzie spokojniej podchodzą do tego, co dzieje się w ich życiu, zwłaszcza jeśli są to złe doświadczenia. Przy tego typu sytuacjach łatwiej jest zrzucić winę na religię i wierzenia, bo wówczas odsuwamy ją od siebie, a to oznacza, że skoro sami nic z tym nie możemy zrobić to należy zachować spokój i próbować wywalczyć z tą nadprzyrodzoną mocą, aby odwróciła od nas to doświadczenie i żeby wszystko było tak jak dawniej.

Spokój w rytuałach

Każda religia ma swoje wierzenia, a dodatkowo jeszcze ma swoje rytuały, które są powtarzalne, znane, które się nie zmieniają od wieków.

To oznacza, że nawet jeśli ktoś jest w ciężkiej sytuacji, jeśli wali mu się znany świat, to w tego typu rytuałach, powtarzalnych ruchach może znaleźć ukojenie, które sprawi, że łatwiej będzie mu się wyciszyć. Co się z tym wiąże, jeśli uspokoi nerwy, to również łatwiej będzie mu znaleźć rozwiązanie aktualnych problemów i z większą swobodą przyjdzie mu spojrzenie na te wszystkie rzeczy z większego dystansu. Religia może być przestrzenią, w którą ludzie uciekają przed problemami i przed tym co dzieje się w ich życiu, zwłaszcza jeśli dzieje się coś złego.

Co więcej, mają tutaj wszystko co znają, co jest powtarzalne i co się nie zmienia, a to oznacza, że w tym wszystkim co oferowane jest im przez religię mogą czuć się bezpiecznie i z tych znajomych rytuałów mogą czerpać siłę do dalszego działania.

flowerbed.pl

Author

Marek