Home Technika Przemysł wysokiej technologii
Technika

Przemysł wysokiej technologii

www.medyczny-info.pl inwestycje mieszkaniowe poznan

Każda gałąź przemysłu, aby rozwijać się i funkcjonować potrzebuje dostępu do nowych technologii. Istnieją jednak takie dziedziny, które do prawidłowego działania potrzebują znacznie więcej technologicznych innowacji niż inne.

Nazywa się je przemysłem wysokiej technologii, a kategoria ta obejmuje m.in.

przemysł kosmiczny, farmaceutyczny, biotechnologiczny, lotniczy, motoryzacyjny, optyczny i elektroniczny. Przemysł wysokiej technologii rozwinął się w latach 70.

ubiegłego wieku, kiedy to nastąpiła trzecia rewolucja przemysłowa, korzystająca w pełni z dotychczasowych osiągnięć technologicznych. Należały do nich półprzewodniki, tranzystory, energia atomowa, różnego rodzaju biotechnologie oraz światłowody.

Jeśli chodzi o charakterystyczne cechy przemysłu wysokiej technologii są to przede wszystkim duży stopień wytwarzania surowców oraz wiele wydatków na badania naukowe. W dużej mierze opiera się on na komputeryzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych.

Głównymi miejscami, gdzie rozwój tego przemysłu jest najbardziej intensywny są Stany Zjednoczone, Europa Zachodnia, Japonia oraz Azja Południowo-Wschodnia.

Author

Marek